SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fiskbestick 10245272
*
nr 1024 5272
Fiskbestick
2 delar, i etui, nysilver
Utrop:
600 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 mars 2016
kl 19:37:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/3 10:39:39
1
100 kr
13/3 23:25:01
2
150 kr
14/3 14:27:00
3
200 kr
14/3 15:22:00
1
250 kr
14/3 16:20:11
4
350 kr
14/3 19:32:46
5
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fiskbestick i etui nysilver pläter silver ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:36
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:58
-
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:09
-
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:46
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:37
*
Fiskbestick
nr 1024 5272
Fiskbestick
2 delar, i etui, nysilver
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 mars 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/3 10:39:39 | 1 | 100 kr |
13/3 23:25:01 | 2 | 150 kr |
14/3 14:27:00 | 3 | 200 kr |
14/3 15:22:00 | 1 | 250 kr |
14/3 16:20:11 | 4 | 350 kr |
14/3 19:32:46 | 5 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fiskbestick i etui nysilver pläter silver ädelmetall
-
3365 Armring
Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:36 -
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:58 -
3367 Bestick i etui
36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:48
-
2031 Dosa
silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:09 -
3428 Fiskspade
Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:46 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:37